Genel Bilgiler

Dört yıllık lisans eğitimi veren ''Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'' bünyesinde Bakanlar Kurulunun 11.03.2013 tarih, 2013/4459 sayılı kararı ile kurulmuştur.  Eğitim dili Türkçe’dir.  Üniversitemizin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Kuyumculuk ve Mücevherat Tasarımı Bölümü 2017-2018 öğretim yılında ilk öğrencilerini almaya başlamıştır.

YKS- Eşit Ağırlık Puan Türüne göre öğrenci kabul etmektedir.

Yatay geçiş ile kayıt yaptıracak öğrenciler için Yüksek Öğretim Kurumları Yatay Geçiş Yönetmeliği uygulanmaktadır.

Tasarlarken üretimini de bilen, üretirken pazarlamasını da planlayabilen yöneticilik vasıfları olan elemanlar yetiştirirken, Değerli ve yarı değerli süstaşlarını tanımlayabilen, günümüz tasarım ve moda anlayışlarına göre yapılan çalışmaların dünyaya yayılmasını sağlayabilen, uluslararası ilişkilerde dünyadaki benzer tüm okullarla işbirliği içinde olarak ögrenci, öğretim elemanı ve tasarımcı yetiştirmektedir.

Takı üretim teknikleri, süstaşı inceleme yöntemleri, değerli madenlerle ilgili kimya ve metalürji derslerinin de yer aldığı bölümde, programla ile ilgili olarak tüm güncel mesleki seçmeli dersler de verilmektedir.

ALES’ den başvurduğu programın puan türünde yüksek lisans ve doktora için en az 55,  lisans diplomasıyla lisansüstü ve sanatta yeterlik için başvuranların en az 70 ALES standart puanı almış olduklarını gösteren belgeyi ibraz eden öğrencilerimiz üst derece programlarına geçiş yapabilirler.

Uygulamalı derslerimiz takı üretim atölyesinde yapılmaktadır. Bölüm öğrencilerine değişim programı kapsamında yurt dışı eğitim olanakları sağlanmaktadır. Kuyumculuk sektörü iş birliği çerçevesinde iş olanakları elde edilerek eğitim süreleri boyunca staj imkanları oluşturulmakta, sektör-üniversite iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.


Bu sayfa Kuyumculuk ve Mücevherat Tasarımı tarafından en son 25.05.2018 10:44:07 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM